Dansträning & Workshops

OBS! På grund av att Danscentrum Norr beviljats mindre medel för att arrangera träning och workshops 2024 så har vi inte längre möjlighet att bidra med resestöd för er medlemmar som reser för att delta på klasser och workshops. 

Datum/periodTidCoachTeknikWS/DTRegionStadLokal
JANUARI
2-5 januari9.45-11.15Kristin HelgebostadDTVästernorrlandHärnösandnorrdans studio
8-12 januari9.45-11.15Cristina Planas LeitãoFlying LowDTVästernorrlandHärnösandnorrdans studio
9 januari10.00-12.00Julia Ehstrandför dansverksammaWSVästerbottenSkellefteåHallen, Nordanå
11 januari10:30-12:00Sara Barkholt NilssonhiphopWSVästernorrlandHärnösandTeater, lilla scen
11 januari13:00-14:30Cristina Planas Leitãoflying lowWSvästernorrlandHärnösandTeater, lilla scen
15-19 januari9.45-11.15Emma RozgoniGagaDTVästernorrlandHärnösandnorrdans studio
20 januari13:00-14:30Hanne os WoldWaackingWSJämtland/HärjedalenÖstersundDanskompaniet
20 januari15:00-16:00Mackie" Marcus LarssonhiphopWSJämtland/HärjedalenÖstersundDanskompaniet
20 januari16:00-17:00Mackie" Marcus LarssonFloorwoorkWSJämtland/HärjedalenÖstersundDanskompaniet
21 januari12:00-13:30Hanne os WoldWaackingWSJämtland/HärjedalenÖstersundDanskompaniet
21 januari14:00-15:00Mackie" Marcus LarssonhiphopWSJämtland/HärjedalenÖstersundDanskompaniet
22-26 januari9.45-11.15Manuel RondaContemporaryDTVästernorrlandHärnösandnorrdans studio
26 januari10:00-15:00Gaston CoreNiko Yao DepreWSVästerbottenUmeåBalettakademin
27 januari60 minNiyayesh NahavandyImproDTAlla regionerArvidsjaurMoskosel Creative Lab
29 jan -2 feb9.45-11.15Manuel RondaContemporaryDTVästernorrlandHärnösandnorrdans studio
29 januari13.00-16.30DansintitativetProducentcoachingWSNorrbottenLuleåDansinitativet
Datum/periodTidCoachTeknikWS/DTRegionLokal
FEBRUARI
5-9 februari9.45-11.15Elke SchroederFighting MonkeyDTVästernorrlandHärnösandnorrdans dansstudio
12-16 febrauri9.45-11.15Amelis Riquelme NicolettimorgonklassDTVästernorrlandHärnösandnorrdans dansstudio
16 februari11.00-12.00Karolina KowalskaYoga/BalettDTVästerbottenUmeåBalettakademin
16 februari11.30-13.00Maria Nilsson Wallerbalett/modernDTJämtland/HärjedalenÖstersundDanskompnaiet
16 februari18:30-20:30Kaide GonzalezLeviathan FlowWSJämtland/HärjedalenÖstersundWendelas
23 februari11.30-13.00Maria Nilsson Wallerbalett/modernDTJämtland/HärjedalenÖstersundDanskompnaiet
19-23 februari9.45-11.15David Norsworthyimpro/contemporaryDTVästernorrlandHärnösandnorrdans dansstudio
23 februari11:30-13:00Lava (Bobbi Lo)Impro/yogaDTNorrbottenLuleåDansintiativtet
24 februari60 minYessiqa Lövbranddigital träningDTallaMoskoselMoskosel creative lab
26 feb - 1 mars9.45-11.15Leila VerlindenballetDTVästernorrlandHärnösandnorrdans dansstudio
27 februari18.00-21.00Anna BorrasWSNorrbottenLuleåDansmagasinet
Datum/periodTidCoachTeknikWS/DTRegionLokal
MARS
7 mars17:30-19:30Helena Franzenembodied awarnessWSVästerbottenUmeåBalettakademin
8 mars17:30-19:30Helena Franzenembodied awarnessWSVästerbottenUmeåBalettakademin
9 mars14:00-16:00Helena Franzenembodied awarnessWSVästerbottenUmeåBalettakademin
8 mars11.30-13.00Maria Nilsson Wallerbalett/modernDTJämtland/HärjedalenÖstersundDanskompnaiet
12 mars19:30-21:00Norrdansföreställning: Midnight OilWSNorrbottenPiteåmellan danssalen, Nolia City Konferens (ingång gamla regnbågen), Olof Palmes gata
15 mars11.30-13.00Maria UlrikssonImpro/nutida dansDTJämtland/HärjedalenÖstersundDanskompaniet
18 mars19:30-21:00Norrdansföreställning: Midnight OilWSVästerbottenSkellefteåBrunnsteaterns danssal (Nordlandergatan 1
23 mars14.00-17.00Elise Nudingkoreografi/improWSJämtland/HärjedalenÖstersundDanskomapniet
24 mars13.00-16.00Elise Nudingkoreografi/improWSVästernorrlandHärnösandHärnösand folkhögskola
30 mars60 minAnna Borràsdigital träningDTallaMoskoselMoskosel creative lab
Datum/periodTidCoachTeknikWS/DTRegionLokal
APRIL
22 april19:00-20:30Les GamalStreet/HiphopWSNorrbottenLuleåSödra Boxen
23 april18:30-20:30Mari CarrasccoBurn baby burnWSVästerbottenUmeåBA, Nygatan 43, sal 2
24 april17:00-19:00NätverksträffDansmingelVästerbottenUmeåBasta!
23-26 aril9.45-11.15Arūnas MozūraitisHouseDTVästernorrlandHärnösand
29 april - 3 maj9.45-11.15Phillip Berlinimprov/contemporaryDTVästernorrlandHärnösand
27 april60 minMaria Påhlsdigital träningDTallaMoskoselMoskosel creative lab
29 april13.15-14.15SkajddemorgonklassDTNorrbottenJokkmokk/VoullerimJokkmokk/Voullerim
30 april-2 maj9.00-10.00SkajddemorgonklassDTNorrbottenJokkmokk/VoullerimJokkmokk/Voullerim
Datum/periodTidCoachTeknikWS/DTRegionLokal
MAJ
2 maj19.15-21.15Anna BorrascontemporaryWSNorrbottenLuleåDansmagasinet, sal 4
7 maj12.00-12.30Engagera dig!infomöteallaalladigitalt: Zoom
6-10 maj9.45-11.15Sam Huchkowskidancer norrdansDTVästernorrlandHärnösand
13-17 maj9.45-11.15Lander Casierdancer NorrdansDTVästernorrlandHärnösand
13-17 maj9.00-10.00SkajddemorgonklassDTNorrbottenJokkmokk/VoullerimJokkmokk/Voullerim
17 maj11.30-13.00Maria LöfskogGolv & parteringDTJämtland/HärjedalenÖstersundDanskompaniet
24 maj11.00-12.00Sandra IngbergjazzDTVästerbottenUmeåBalettakademin
31 maj11.30-13.00Nayla Espinosalatinamerikansk dansDTJämtland/HärjedalenÖstersundDanskompaniet
Datum/periodTidCoachTeknikWS/DTRegionLokal
JUNI
14 juni11.00-12.00Sandra IngbergjazzDTVästerbottenUmeåBalettakademin
14 juni11.30-13.00Mila BaleroTribial Fusion belly danceDTJämtland/HärjedalenÖstersundDanskompaniet
29 juni60 minPetra Söördigital träningDTallaMoskoselMoskosel creative lab